Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

Rys historyczny przedszkoli na terenie gminy Gostycyn

 

Przez lata historia, miejsce oraz system opieki nad najmłodszymi dziećmi na terenie gminy Gostycyn zmieniały się niemalże cyklicznie. Początki tej instytucji na naszych ziemiach sięgają II połowy XIX w. W położonym nieopodal Gostycyna majątku ziemskim Kamienica istniała ochronka prowadzona przez siostry Edmunda Bojanowskiego. Była to jedyna taka placówka na Pomorzu Gdańskim.  Prowadziły ją Siostry Służebniczki Bogarodzicy Niepokalanie Poczętej,  które zostały sprowadzone przez hrabię Karla Hansa von Kӧnigsmarca. Nadrzędnym celem ich działalności była opieka nad małymi dziećmi oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych. Pierwsza wzmianka na temat placówki edukacyjnej w gminie Gostycyn pochodzi z 1873 roku. Dzieci z naszej gminy wychowaniem przedszkolnym zostały objęte dopiero po zakończeniu II wojny światowej.  

Pierwsze Publiczne Przedszkole w Gostycynie powstało w 1947 roku. Szacuje się, że w tym czasie do placówki uczęszczało około 30 dzieci w wieku 3-6 lat, a zajęcia trwały pięć godzin dziennie. Przedszkole zostało zamknięte po upływie zaledwie 4 lat., w czerwcu 1951, z powodu złych warunków lokalowych. Po 10 latach ponownie otwarto placówkę. W tym czasie szkoła podstawowa została przeniesiona do nowego budynku przy ulicy Sępoleńskiej i stoi tam do dziś.

W drugiej połowie lat sześćdziesiątych oprócz przedszkola w Gostycynie istniały również przedszkola zakładowe w Pruszczu i Kamienicy, jednak działały one na nieco innych zasadach. Zarówno przedszkole w Pruszczu, jak i Kamienicy, powstały z inicjatywy pracodawców, którzy chcieli zorganizować opiekę dla dzieci swoich pracowników, co z pewnością działało na korzyść obu stron. W Pruszczu powstała „ochronka”, nad którą zwierzchnictwo sprawowały Polskie Koleje Państwowe,  natomiast w Kamienicy pomysłodawcą założenia przedszkola było Państwowe Gospodarstwo Rolne. Pierwszą osobą pełniącą funkcje dyrektorskie przedszkola w Kamienicy była  Maria Grobelska. Z biegiem czasu, w związku z dynamicznym rozwojem, w roku 1971 kadra nauczycielska powiększyła się. W 1980 roku, po złożeniu przez M. Grobelską odpowiedniej dokumentacji,  przedszkole w Kamienicy uznano za placówkę oświatową. Pod koniec lat osiemdziesiątych przedszkole zajmowało cały parter pałacu w Kamienicy. Uczęszczało do niego 120 dzieci w wieku od 2,5 roku do 3 lat.

W 1991 roku dyrektor Maria Grobelska przeszła na emeryturę, a jej następczynią została Maria Anhalt. Jednak w związku z licznymi zmianami zachodzącymi w Polsce w 1992 roku placówka została zamknięta, a dzieci przeniesione do Gostycyna.

Budynek, który jeszcze do niedawna był siedzibą Publicznego Przedszkola w Gostycynie, został zbudowany latach 1805- 1810. Początkowo znajdowała się w nim tylko jedna sala. Według informacji zaczerpniętych z kroniki szkolnej Publicznej Szkoły Powszechnej w Gostycynie „około 1870 roku dobudowano drugą część. Budynek posiadał wówczas trzy sale. Uczyło dwu nauczycieli”.   Jak wynika z dokumentacji obiekt został w pełni oddany do użytku w 1880 roku. Aż do początku lat 60 XX w. mieściła się w nim szkoła podstawowa, która została przeniesiona do nowego budynku w 1960 roku,  a dnia 1 września odbyło się jej uroczyste otwarcie.

Część budynku przez wiele lat pełniła funkcje mieszkalne. Trwało to do początku lat 80 XX w. Nauczyciele, którzy zajmowali część budynku, 31 XII 1980 r. otrzymali klucze do nowych mieszkań. Placówka dzięki temu zyskała więcej miejsca i lepsze warunki.

Po przeniesieniu szkoły w 1960 roku pierwszym dyrektorem przedszkola została najprawdopodobniej Krystyna Bierwagen, która także zamieszkiwała wschodnią część budynku. W 1963 roku do przedszkola uczęszczało około 30-40 dzieci, a zajęcia odbywały się w jednej grupie, w jednej sali lekcyjnej i prowadziła je Krystyna Bierwagen.  Z przekazów ustnych M. Grobelskiej i Krystyny Główczewskiej, dawnej kucharki wynika, że około 1965 roku funkcję organizatora życia przedszkolnego pełniła pani Jasik, która dokonała generalnego remontu placówki. W tym czasie zajęcia dla dzieci odbywały się w pałacu w Kamienicy. Jej następcą została Zofia Melnyczek. Podczas pracy w placówce mieszkała na poddaszu budynku, jednak jej kadencja nie trwała zbyt długo. Wiadomo także, w latach sześćdziesiątych zaczęła swoją pracę w przedszkolu Barbara Kram, jednak z tego czasu nie zachowały się żadne kroniki, ani dzienniki mogące potwierdzić te informacje. Kolejnym dyrektorem została Maria Piotrowska (Jakubowska). Piastowała to stanowisko od roku około 1974 do 1995 roku. Wcześniej pracowała, jako nauczyciel w przedszkolu w Śliwicach (1964 – 1972) i w Pruszczu (1973). Od lat siedemdziesiątych XX wieku placówka w Gostycynie rozwijała się dynamicznie. W roku szkolnym 1977/1978 w przedszkolu edukowało się 30 dzieci tylko w wieku od 3 do 5 lat i z roku na rok było ich coraz więcej.

Oprócz przedszkola w Gostycynie istniały także oddziały przedszkolne w Łyskowie, Pruszczu i Kamienicy podlegające pod gostycyńską placówkę. Podczas gdy Maria Piotrowska sprawowała funkcję dyrektora, zatrudniono także większą liczbę nauczycieli. W archiwalnych dziennikach pojawiają się następujące nazwiska: Anna Olszewska, Teresa Grabowska (Wojnerowicz), Maria Kloska, która pracowała, jako pomoc nauczyciela oraz Irena Zagrajek.  W późniejszych latach tj. w latach osiemdziesiątych pojawiają się następne osoby: Marzena Zdun oraz Ewa Czerwińska, które są pracownikami gostycyńskiego przedszkola do dziś. W roku szkolnym 1986/1987 Państwowe Przedszkole w Gostycynie przyjęło łącznie 73 dzieci. Zajęcia odbywały się w trzech oddziałach: „24 dzieci 3-4 letnich, 19 dzieci 5-letnich i 30 dzieci 6-letnich”. Każda z grup przedszkolnych posiadała swoją nazwę, np. Skrzaty, Krasnale, Smerfy czy Pszczółki. Przedszkole nie kwalifikowało się do przyjęcia dzieci poniżej 3 roku życia, co potwierdzają Protokoły z posiedzeń Współczesnej Komisji Kwalifikacyjnej przy Państwowym Przedszkolu w Gostycynie. Właścicielem obiektu Publicznego Przedszkola w Gostycynie znajdującego się przy ul. Głównej 53 była gmina Gostycyn, natomiast jego zarządcą był Gminny Zespół Oświatowy.

W roku szkolnym 1983/84 budynek przedszkola przeszedł kolejny, tym razem dość skomplikowany, remont. Trwał on od sierpnia aż do listopada 1983 roku. W tym czasie zajęcia edukacyjno – wychowawcze dla dzieci nie mogły się odbywać w remontowanym obiekcie, dlatego też znaleziono lokum, które umożliwiło rozpoczęcie pracy z dziećmi. Grupę dzieci 3-5 letnich ulokowano w dużej sali Spółdzielni Koła Rolniczego, a dzieci 6-letnie w malutkiej salce w przedszkolu w Kamienicy. W zmywalni funkcjonowała kuchnia. Między tymi dwoma punktami 3 razy dziennie kursował szkolny autobus. Po dokonaniu zmian w strukturze i wyglądzie budynku cała jego powierzchnia należała do przedszkola. Poprawiło to warunki pracy personelu i zwiększyło komfort dzieci. Na tak obszernej powierzchni użytkowej mieściły się wówczas 3 sale zabaw, sala do leżakowania oraz zaplecze sanitarne. Pomimo tak licznych remontów placówka borykała się z jeszcze jednym problemem, którym było ogrzewanie,  ale dzięki ciągłym staraniom dyrektora w roku 1994 przedszkole wyposażono w ekologiczne i nowoczesne ogrzewanie olejowe. Do realizacji tego przedsięwzięcia przyczyniła się pomoc finansowa z budżetu gminy.

W 1995 roku, w wyniku wygranego konkursu posadę dyrektora objęła obecna dyrektor Ewa Czerwińska. Dzięki nowej przełożonej budynek przeszedł kolejny cykl remontów, które przeprowadzono z własnych środków. Wymieniono stolarkę okienną i wyremontowano pomieszczenia dla dzieci.  W 2003 roku stary dach zastąpiono nowym oraz wykonano remont kominów. W 2005 roku zmiany doczekał się piec olejowy.

W 1995 roku na X sesji w Gostycynie podjęto decyzję o likwidacji oddziałów zerowych przy szkołach podstawowych w Bagienicy i Małej Kloni.  W związku z tym dzieci zostały przeniesione do przedszkola w Gostycynie i jednocześnie stało się ono jedynym przedszkolem na terenie gminy. W drugiej połowie lat 90 liczba dzieci zdecydowanie zmalała. Zapadła decyzja o ograniczeniu działalności placówki. Z powodu mniejszej liczby przedszkolaków zmniejszono do trzech liczbę oddziałów, ale mimo to przedszkole w Gostycynie działało bez problemów.

Tak było do nocy z 11/12 sierpnia 2017 r. wielka nawałnica siała spustoszenie w całej gminie i nie tylko. W jej wyniku został uszkodzony budynek przedszkola przy ul. Głównej 53. W związku z tym dnia 15 sierpnia wójt powołał komisję,  złożoną z przedstawicieli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z Chełmna. Stwierdziła ona, iż budynek do czasu opracowania ekspertyzy należy wyłączyć z użytkowania. Ekspertyza pokazała, że konstrukcja budynku została naruszona. Jej wzmocnienie musiałoby oznaczać rozbiórkę i odtworzenie przede wszystkim dachu i stropów. Stopień zniszczeń był tak wysoki, że jakiekolwiek doraźne wzmocnienia nie miałyby racji bytu. Zwrócono uwagę, że dotychczasowa lokalizacja przedszkola zagraża bezpieczeństwu dzieci i podjęto decyzję, że należy czynić starania o budowę nowego budynku przedszkola – przy kompleksie budynków oświatowych w Gostycynie.

Po wielu latach konieczny był powrót do przeszłości. W urzędzie zdecydowano o utworzeniu tymczasowego przedszkola w obiekcie w Kamienicy. Pomieszczenia po świetlicy już od 24.08.2017r. były przebudowywane i dostosowywane do jego potrzeb. Zgodnie z ustaleniami władze gminy utworzyły prowizoryczne przedszkole, natomiast dzieci sześcioletnie przeniesiono do Szkoły Podstawowej w Gostycynie. Prace trwały niecały miesiąc i dnia 27.09.2017r. przedszkolaki pojawiły się w budynku dawnej szkoły zawodowej w Kamienicy.

Podczas gdy dzieci uczęszczały do tymczasowego przedszkola, plany i działania związane z budową nowej placówki nie stały w miejscu. Pierwszym etapem inwestycji w roku 2017 był zakup materiałów budowlanych. Dnia 6 kwietnia 2018r. przedszkole otrzymało kolejny zastrzyk finansowy od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.  Natomiast 19 kwietnia 2018r. została podpisana umowa z wykonawcą robót -firmą Usługi Remontowo – Budowlane Grzegorz Drewczyński z Brzeźna. Przy przedszkolu powstał także nowy parking dla rodziców, a teren przed budynkiem został utwardzony kostką betonową.

Serca wielu mieszkańców pękły, a nie jeden uronił łzę, na widok burzonego budynku przedszkola przy ul. Głównej w Gostycynie. Niestety, to, co było koniecznością ze względu na zagrożenie, stało się faktem,  30 czerwca 2018 r. nasz „dom”, miejsce tak ważne dla wielu pokoleń, został zrównany z ziemią, choć w pamięci i sercu zostanie na zawsze.  

Dnia  10 maja 2019 r. odbyło się symboliczne otwarcie  budynku nowego przedszkola w Gostycynie, które już od 01.09.2019r. rozpoczęło swoją działalność z pełną obsadą dzieci i powiększoną kadrą nauczycielską. Na stałe zagościły w nich Mróweczki, Biedronki, Jeżyki, Motylki, Żabki i Pszczółki. Przedszkole otrzymało też nową nazwę „Niezapominajka” i mieści się przy ul. Sępoleńskiej 12C w Gostycynie.

Na majowej sesji w 2019 roku radni podjęli uchwałę w sprawie likwidacji filialnej szkoły w Wielkim Mędromierzu i Klubiku Dziecięcego „Bajkowa Przystań” w Gostycynie. Kadra opiekunów z klubiku oraz kadra nauczycielska z Wielkiego Mędromierza razem z dziećmi przeszła do gostycyńskich placówek. Od 1 września w nowym budynku przedszkola działa żłobek o nazwie „Motylek”. W roku szkolnym 2020/2021 oddział przedszkolny z Wielkiej Kloni został przeniesiony do  Gostycyna . Oprócz przedszkola  w Gostycynie funkcjonuje jeszcze oddział przedszkolny w Pruszczu.

Gostycyn, nasza Mała Ojczyzna leży na skraju Borów Tucholskich. Nazwa nowego przedszkola „Niezapominajka” niesie za sobą przesłanie, aby kochać las i polską przyrodę, stale przypominać o jej ochronie, ma być symbolem pamięci i miłości, ma zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu, osoby, miejsca i sytuacje. Nasi wychowankowie stąd, z tego miejsca mają ponieść w Polskę, szacunek do przyrody, miłości do ludzi, serdeczności, pamięci o rodzinie, miłości do kraju. Najważniejsze wartości przekazywane dzieciom w „Niezapominajce”, mają stać się fundamentem na całe życie.

Data dodania: 2022-01-31 10:23:43
Data edycji: 2023-10-29 12:25:38
Ilość wyświetleń: 606
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej