PEDAGOG

mgr Małgorzata Ciesielska

mgr Agnieszka Doniecka - Mindak

„ Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi ”

Janusz Korczak

Praca pedagoga w przedszkolu ma na celu wszechstronny rozwój dzieci. Efekty tej pracy to m.in.: rozwinięte umiejętności społeczne, emocjonalne i intelektualne u dzieci, lepsza adaptacja do grupy rówieśniczej, rozwój kreatywności i zdolności poznawczych, oraz większa pewność siebie i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach.

ZADANIA PEDAGOGA:

• pogłębianie oraz uzupełnianie działań dydaktyczno- wychowawczych   prowadzonych przez wychowawców w przedszkolu,
  • rozpoznawanie indywidualnych potrzeb dzieci,
  • prowadzenie działań diagnostycznych, określanie form i sposobów udzielania dzieciom pomocy pedagogicznej,
  • organizowanie różnych form pomocy pedagogicznej dla rodziców, dzieci oraz nauczycieli,
  • współpraca z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
  • połączenie działań służących wspomaganiu rozwoju dzieci z deficytami rozwojowymi.

CELE:

• uzupełnianie, rozszerzanie i pogłębianie działalności dydaktyczno-wychowawczej oraz opiekuńczej, którą prowadzą nauczyciele,
  • stymulowanie rozwoju dziecka – jest to cel nadrzędny,
  • wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach,
  • eliminowanie niepowodzeń emocjonalno – społecznych.

FORMA I PLAN ZAJĘĆ:

Pedagog prowadzi zajęcia terapeutyczne, które mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka adekwatnie do jego potrzeb oraz poziomu funkcjonowania. Zajęcia prowadzone są w indywidualnym kontakcie z dzieckiem lub w małym zespole. Zajęcia te różnią się w zależności od rodzaju zaburzeń i potrzeb dziecka. Zawsze związane są ze stymulacją ogólnorozwojową. Pedagog podejmuje dodatkowe ćwiczenia pomagające opanować nowe umiejętności.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ:

Czas trwania zajęć z pedagogiem dostosowany jest do indywidualnych możliwości dziecka. Zajęcia prowadzone są podczas całego roku szkolnego. Dziecko może zostać objęte pomocą pedagoga w dowolnym momencie trwania roku szkolnego w zależności od jego potrzeb.

Data dodania: 2023-10-21 17:27:39
Data edycji: 2023-11-14 21:42:11